Ako efektívne na zdravé sprchovanie?

Po sprchovaní chceme byť čistí, voňať či byť hydratovaní alebo naopak chceme byť upokojení a uvoľnení.

Nechceme toho však počas sprchovania až veľa?

Ako na každodennú hygienu?

Rovnako ako pri mnohých iných veciach v živote, aj pri osobnej hygiene platí, že záleží predovšetkým na kvalite, nie kvantite. Ak budete dodržiavať niekoľko základných pravidiel, nebude nutné sa sprchovať tak často. Nezáleží totiž iba na tom, že na seba pustíme horúcu vodu s mydlom, ale aj na tom, koľko času v sprche strávime alebo akým partiám tela venujeme zvýšenú pozornosť.

Voda by nemala byť ani studená, ani horúca – ideálne 40-43 stupňov Celzia. S umývaním by sme mali začínať od dolných končatín,nezabúdať na chrbát a tiež na zdravotne nezávadný sprchový gél, ktorý treba z pokožky dôkladne opláchnuť.

Čo mám použiť do sprchy?

Bez ohľadu na konzistenciu je dobré pri produktoch, ktoré tvoria penu, sledovať v zložení SLS a ďalšie ropné deriváty, ktoré pokožku síce veľmi dobre umyjú, ale tiež vysušia a môžu spôsobiť svrbenie a začervenie. Rovnako môže vaša pokožka reagovať aj na umelé parfumácie.

Pre citlivú a suchú pokožku je teda príhodnejšie siahnuť po hustejších konzistenciách, teda krémových prípravkoch alebo po olejoch.Niektoré sprchové peny je možné využiť aj ako peny na holenie a často obsahujú aj ošetrujúce oleje. 

Spoľahlivým variantom je aj klasické mydlo, ktoré sa z pokožky úplne zmyje. A vďaka jednoduchšiemu zloženiu ju tak nezaťažuje. Vyberajte aj podľa typu vašej pokožky.

Nám sa osvedčila kombinácia používania tuhého mydla a sprchového oleja.Nie však zároveň, ale striedať to.

Raz týždenne použiť sprchový olej, párkrát do týždňa mydlo a párkrát sa osprchovať iba vodou. To však nemusí fungovať každému. Preto venujte pozornosť svojej pokožke.

TOP Produkty na sprchovanie

Aké chyby robíme pri sprchovaní?

Sprchovanie je bežný návyk, ku ktorému sme všetci boli vedení už od útleho veku, a preto sa môžeme domnievať, že vieme,ako často sa sprchovať a akým spôsobom. Stále sa ale jedná o naše zdravie, a preto nie je na škodu si občas základné pravidlá pripomenúť.

Medzi najčastejšie omyly v sprche patria príliš horúca voda, Ktorá rozširuje póry pokožky viac, než je potreba. Vyvarovať by sme sa tiež mali sprchovým gélom s agresívnym chemickým zložením, alebo nadmernému používaniu umývacích húb a žiniek, kedy kožu zbytočne dráždime a zvyšuje sa tak riziko rôznych infekcií.

Tento článok napísal