Ako efektívne na vrásky okolo očí?

Vrásky okolo očí sú typickou súčasťou starnutia, s ktorou je však možné čiastočne bojovať. Pomôcť v boji proti vráskam okolo očí môže predovšetkým zdravý životný štýl, vhodné používanie kozmetických prípravkov a tvárové cvičenia.

V tomto článku vám pomôžeme vyzrieť na vrásky okolo očí.

Ako sa zbaviť vrások okolo očí pomocou kozmetiky?

Používajte očný krém proti vráskam

Významným pomocníkom v boji proti očným vráskam je špeciálny krém na oči. Pleť okolo očí je nielen tenšia, ale má aj menšie póry. Preto jej nestačí bežný krém na tvár, ale potrebuje špeciálny krém na oči. Ten má menšie molekuly, ktoré sú schopné preniknúť dovnútra a pleť dôkladne vyživiť a hydratovať.

Krém na oči proti vráskam vie pleti dodať všetko, čo si nie je schopná zaistiť sama. Okrem jej krehkej štruktúry má v sebe pleť okolo očí aj menej mazových žliaz, takže z nej aj ľahšie vyprcháva vlhkosť. Dostatočná hydratácia je pritom zodpovedná za pružnosť pleti, ktorá tak lepšie odoláva nepriaznivým vonkajším vplyvom i námahe zo smiechu, mračenia i mnutia očí.

Na rozdiel od krémov na tvár má ten na oči koncentrovanejšie zloženie a obsahuje väčšie množstvo látok zameraných na regeneráciu, zvlhčenie a udržanie hydratácie v pleti. Vďaka tomu pleť vypína, stará sa o vyhladenie vrások a obmedzuje ďalšie znaky starnutia.

TOP Očné krémy proti vráskam

Ako očný krém proti vráskam používať?

Krém na oči proti vráskam najlepšie funguje v kombinácii so správnym spôsobom nanášania. Je potrebné myslieť na to, že táto oblasť vyžaduje jemné zaobchádzanie. To najlepšie dosiahnete nanášaním krému prstenníkom (najslabším prstom), s ktorým nebudete mať takú tendenciu na pleť tlačiť ako u ukazováka.

Naneste menšie množstvo krému na prst a pomocou neho urobte pod očami malé bodky. Tie potom opatrne rozotrite smerom od vnútorného k vonkajšiemu kútiku. Vyhnite sa jeho naneseniu k riasam a použitiu väčšieho množstva, ktoré by mohlo spôsobiť podráždenie alebo mílie. Počkajte 2 minúty, kým sa krém vstrebe, a pokračujte s aplikáciou vašej ďalšej tvárovej starostlivosti a líčidiel.

Rovnako ako u ostatných ošetrujúcich produktov je dôležité aj to, ako často krém na oči proti vráskam používať. Pokiaľ je vaše očné okolie suché, je vhodné nanášať krém ráno aj večer. Pri mastnejšej pokožke stačí použitie raz denne. Tiež je potrebné riadiť sa aj pokynmi k vybranému krému.

Používajte opaľovací krém na tvár

Ochranou pokožky pred UV žiarením môžete zabrániť tvorbe jemných vrások. Vždy, keď sa vydáte von, používajte krém s ochranným faktorom aspoň 30, aj keď nie je slnečno.

Ak ste na priamom slnku niekoľko hodín v kuse, zvážte ochranu očí klobúkom a slnečnými okuliarmi. Klobúky, šiltovky a slnečné okuliare navyše znížia prípadné žmúrenie, ktoré sa tiež podieľa na tvorbe vrások okolo očí.

TOP Opaľovacie krémy na tvár

Používajte jemný peeling

Suchú pokožku, ktorá sa vám tvorí pod očami, môžete jemne exfoliovať, aby ste podporili rast nových buniek. 

Peeling na tvár nečistí len nečistoty z povrchu pokožky, ale odstraňuje aj odumreté kožné bunky a podnecuje prekrvenie pokožky. Odporúča sa aplikovať večer na vyčistenú pleť, aby mala pokožka čas na upokojenie. S početnosťou používania by sa však malo nakladať citlivo, pokožka má svoju prirodzenú bariéru a nie je dobré ju príliš často narúšať.

TOP Peelingy na tvár

Ako sa zbaviť vrások okolo očí pomocou domácich aktivít?

Vyskúšajte cviky a masáž na tvár

Niektoré tvárové cviky sú podľa neoficiálnych skúseností účinné pri vypínaní kože pod očami.

Nie je dôvod domnievať sa, že sú tieto cvičenia škodlivé, ale dostupné výskumy o „tvárovej joge“, ako ju niektorí nazývajú, sú stále veľmi obmedzené.

Na masáž tváre je možné využiť aj najrôznejšie masážne pomôcky ako je napríklad faceroller. Masáž touto pomôckou navyše zmierni opuchy okolo očí, uvoľňuje svalové napätie a povzbudzuje prekrvenie pokožky. 

Ako sa zbaviť vrások okolo očí pomocou medicíny?

Liečba alergií

Alergie často spôsobujú zápaly v okolí očí. Môžu tiež spôsobovať slzenie očí. Trenie alebo škrabanie očí kvôli príznakom alergie môže prispieť k začervenaniu očí ak pocitu suchej pokožky.

Liečba príznakov alergie môže vašej tvári dodať uvoľnenejší vzhľad az dlhodobého hľadiska môže taktiež chrániť pokožku pod očami.

Ako preventívne brániť vzniku vrások okolo očí?

Vrásky sú nevyhnutnou súčasťou starnutia, ale je možné im čiastočne predchádzať. Je nutné v rámci vášho životného štýlu dodržiavať nasledujúce:

  • jesť vyváženú stravu
  • nefajčiť
  • dostatočne spať

Kedy vznikajú vrásky okolo očí?

Najčastejšie vznikajú očné vrásky okolo 25 rokov, pretože v tom čase v nej začína významne ubúdať prirodzený kolagén.

K vráskam ale môžete mať genetické dispozície a môžu sa preto objaviť skôr. K ich tvorbe prispieva aj suchá pleť. Preto nie je chybou začať v takom prípade sa o pleť vo svojom očnom okolí starať už skôr, pokojne už okolo 20 rokov. Čím skôr s touto starostlivosťou začnete, tým lepšie. Samozrejme krém pomôže v akomkoľvek veku, dôležitá je pravidelnosť.

Prečo vznikajú vrásky okolo očí?

Očné okolie je na tvorbu vrások extrémne náchylné. Je zaťažované náročnou mimikou očí a zároveň je tu koža veľmi slabá. Koža na tvári je o dosť tenšia ako koža na zvyšku tela a tá okolo očí je dokonca desaťkrát tenšia ako na zvyšku tváre. S pribúdajúcim vekom totiž pokožka stráca časť svojej pružnosti, a preto sa tu tak ľahko vrásky vytvoria.

Aké existujú typy vrások pod očami?

Ľudia môžu mať jeden alebo viac typov vrások pod očami, pričom každý z týchto typov vzniká z inej príčiny.

Dynamické vrásky

Opakované sťahovanie svalov pod kožou môže časom spôsobiť dynamické vrásky. Tie sa obvykle objavujú, keď sú svaly v činnosti, teda keď sa napríklad niekto usmeje. Dynamické vrásky sa obvykle tvoria medzi obočím a na čele. 

Statické vrásky

Poškodenie kože spôsobuje statické vrásky, ktoré zostávajú viditeľné, aj keď sú tvárové svaly v pokoji. Časom sa z dynamických vrások môžu stať vrásky statické. K vzniku statických vrások môže prispievať vystavovanie sa slnku, fajčenie a zlá výživa.

Dôveryhodné zdroja: 

  1. Healthline: How to Prevent Fine Lines Pod Your Eyes
  2. Medical News Today: Under ey wrinkles: How to get rid of lines

Tento článok napísal