Ako efektívne bojovať s akné?

Akné je pomerne bežné a existuje niekoľko spôsobov ako proti nemu bojovať. Najdôležitejšia je však prevencia. K dispozícii je široké spektrum kozmetiky na akné. Mierne akné je možné týmito prípravkami riešiť. Závažnejšie akné by mal liečiť lekár. Spoločne nájdeme spôsob, ako uľaviť vašej pokožke.

TOP Kozmetika na akné

Ako predchádzať akné?

Dodržiavaním niekoľkých základných pravidiel spojených so zdravým životným štýlom môžete významne znížiť výskyt akné. Zamerajte sa na nasledujúce:

 • Jedzte zdravo

Ak máte sklony k akné, môžu byť spúšťačom určité potraviny. Výskumy ukazujú, že potraviny s vysokým glykemickým indexom (GI), čo znamená, že spôsobujú rýchle zvýšenie hladiny cukru v krvi, môžu akné zhoršovať. Medzi tieto potraviny patrí biele pečivo, biele cestoviny a ryža. Ďalej obmedzte konzumáciu kofeínu a cukru, pretože môžu spôsobovať zvýšené vylučovanie mazu a tým podporovať vznik akné (1).

 • Nevytláčajte si pupienky

Nikdy nie je dobrý nápad vyrážať vyrážky. Vytláčanie pupienkov môže v skutočnosti postihnuté miesto zhoršiť a môže dokonca viesť k zjazveniu. Keď sa pokúsite vyrážku vytlačiť, riskujete jeho infikovanie tým, že do oblasti zanesiete baktérie z rúk.

 • Pravidelne si umývajte pokožku, najmä po cvičení

Keď po fyzickej aktivite necháte na koži sedieť pot a nečistoty, môže to mať veľký vplyv na vznik akné. Osprchujte sa čo najskôr po tréningu. Medzi jednotlivými tréningami by ste tiež mali vyprať prepotené oblečenie. Vhodným produktom na sprchovanie je antibakteriálny sprchový gél, ktorý lieči podráždenú kožu a upravuje mazové žľazy tak, aby bolo zamedzené vzniku folikulitídom kože, ktoré vedú ku kožným infekciám, a zároveň vytvára na pokožke neviditeľný ochranný povlak.

TOP Antibakteriálne sprchové gély

Ako bojovať s akné v tvári?

Hlavnou zásadou v starostlivosti o pleť, či má sklony k akné alebo nie, je prevencia, ktorú treba podporiť vhodným čistením pleti. V súčasnej dobe je tiež potrebné dávať si pozor aj na dotykové displeje mobilných telefónov, ktoré prikladáme priamo na tvár a predstavujú ideálne prostredie na množenie rôznych baktérií. 

TOP Prípravky na čistenie pleti

Ako bojovať s akné na krku?

Akné na krku je dôsledkom upchatého póru. Póry môžu byť upchaté odumretými kožnými bunkami, kožným mazom a baktériou. Medzi možné príčiny patrí:

 • neumývanie krku, najmä po potení
 • používania výrobku, ktorý mohol zablokovať kožný maz, napríklad hydratačného krému, make-upu, opaľovacieho krému alebo dokonca vlasového prípravku.
 • nosenie oblečenia alebo vybavenia, ktoré nedovoľuje pokožke na krku dýchať
 • dlhé vlasy, ktoré sa vám trú o krk
 • akné sa môže objaviť aj zo všeobecnejších dôvodov, ako sú hormonálne zmeny, stres, strava, lieky alebo rodinná anamnéza (2)

S akné na krku môžete bojovať pomocou nasledujúcich metód:

 • Pravidelne si umývajte vlasy šampónom, najmä ak máte dlhé vlasy
 • vyhýbajte sa oblečeniu alebo vybaveniu, ktoré by nedovolilo pokožke na krku dýchať

Ako bojovať s akné na chrbte?

Červené vystúpené bodky nedominujú iba pokožke na tvári, krku a dekolte, ale veľmi rady sa množia aj v oblasti chrbta a ramenách. Pri boji s akné na chrbte a remnou môžete skúsiť:

Používajte jemný telový peeling, aby ste z pokožky odstránili prebytočné nečistoty a oleje. To môže pomôcť znížiť množstvo odumretej kože, ktorá by mohla upchať póry na chrbte a ramenách. Telový peeling je proces, ktorý zlepšuje štruktúru a tón pleti. Funguje tak, že sa odlúpne vrchná vrstva pokožky, čím sa odhalí zdravšia a mladšia vnútorná vrstva.

 • Noste voľné oblečenie

Zvýšiť množstvo akné na chrbte a ramenách môže tiež príliš tesné oblečenie. Preto voľte voľné oblečenie, ktoré umožňuje pokožke dýchať a pomáha odvádzať pot. (3)

Aké sú príčiny akné?

Príčiny akné v pubertálnom veku, keď telo mladého jedinca prechádza celým radom duševných aj fyzických zmien spojených s hormonálnymi výkyvmi, sú jasné. Ako je ale možné, že nás toľkokrát trápi aj v dospelosti? Na upchatí mazových žliaz sa podieľa celý rad faktorov, ako je napríklad stres, životné prostredie, nekvalitná kozmetika, a dámy sa s pupienkami často stretávajú aj počas svojich dní alebo v tehotenstve, kedy sa hormóny opäť dávajú do pohybu.

Svoju úlohu tu hrá aj genetika alebo životný štýl – pleť sa takmer zákonite zhorší pri zvýšenom príjme cukrov, konzumácii alkoholu alebo fajčení. Genetiku zmeniť nemôžete, ale na svojom životnom štýle pracovať môžete. Nie vždy je to jednoduché, preto sa ponúka vyhľadať certifikovaného poradcu z oblasti životného štýlu. Tí vás týmto náročným procesom prevedú.

Čo je to akné?

Mastná tvár posiata začervenanými bolákmi, ktoré sa veľmi často rozšíria ešte do oblasti krku, ramien, hrudníka alebo chrbta – to je v skratke akné – kožný problém, ktorý nás dokáže potrápiť nielen v období dospievania.

Toto ochorenie mazových žliaz sa vyskytuje v niekoľkých rôznych podobách v závislosti od konkrétnej príčiny. Červené pupienky, ktoré sa následne sfarbia do biela a prasknú, iste dobre poznáte. Jedná sa o akné komedonika, ktoré sa tu a tam vyskytuje úplne prirodzene.

Väčšie problémy nastávajú až v prípade, keď na pokožke objavíte zapálené, hnisavé pupienky alebo dokonca bolestivé hrbole s vytekajúcim hnisom. To znamená jediné – skutočne sa zamyslieť, čo môže za extrémnym hromadením mazu stáť, a to najlepšie v spolupráci s odborníkom.

TOP Kozmetika na akné

Dôveryhodné zdroje:

 1. Healthline: How to Treat a Pimple on Your Neck
 2. Byrdie: Neck Acne Is Totally Normal – Here’s How to Treat It
 3. Healthline: How to Get Rid of Back Acne

Tento článok napísal