Ako chrániť deti pred kliešťami a komármi?

Detstvo je čas objavovania a radosti, ale bohužiaľ aj čas, kedy sú deti náchylné na kliešte a komáre, pretože sa pohybujú často vonku. Tieto hmyzie nepriatelia môžu spôsobiť nepríjemnosti a niekedy aj zdravotné problémy. V tomto článku sa zameriame na to, ako môžeme chrániť našich najmenších pred týmito hrozbami.

Prečo deti chrániť?

Kliešte prenášajú choroby, ako je lymská borelióza. Kliešte môžu tiež vyvolať alergické reakcie alebo spôsobiť svrbenie, čo môže byť pre deti nepríjemné.

Tiež komária môžu prenášať niektoré choroby. Ďalej je potrebné brať do úvahy ochranu pred nepríjemným svrbením a alergickými reakciami, ktoré môžu komárom uhryznutie spôsobiť. Okrem toho môže rušivá aktivita komárov v noci ovplyvniť kvalitu spánku detí.

Ako chrániť deti pred kliešťami?

Vyhýbajte sa miestam s výskytom kliešťov

Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť kliešťom, je vyhnúť sa ich domovom. Kliešte žijú v lesnatých, krovinatých a trávnatých plochách. Povedzte deťom, aby sa hrali na slnku, pokiaľ to počasie dovolí, pretože slnko kliešte rýchlo vysušuje.

Dávajte deťom správne oblečenie

Deti zahaľte, ale ideálne tak, aby im nebolo zbytočne horúco.Kliešte sa totiž nemôžu ľahko prichytiť na oblečení. Pokiaľ sa deti hrajú v lese alebo na poli s výskytom kliešťov, zastrčte im nohavice nohavíc do ponožiek.

Používajte repelentnú kozmetiku pre deti

Vyberte kozmetiku s repelentnými vlastnosťami, ktorá pomôže odradiť kliešte a je vhodná pre deti.

Skontrolujte vlastnú záhradu

Pokiaľ máte vlastnú záhradu, tak tam vaše deti pravdepodobne trávia veľa času, preto je vhodné tento priestor upraviť tak, aby ste tam minimalizovali výskyt kliešťov. Posekajte trávnik, zastrihnite kríky a prerežte stromy. To všetko môže pomôcť.

Skontrolujte svojich domácich miláčikov

Pred vstupom do domu skontrolujte svoje psy a mačky, či nemajú kliešte. Skontrolujte im najmä priestory pod nohami, medzi prstami a vo vnútri uší. Kliešte z domácich maznáčikov sa totiž môžu ľahko presunúť na deti.

Ako chrániť deti pred komármi?

Dávajte deťom správne oblečenie

Rovnako ako pri ochrane proti kliešťom, oblečte deti do dlhého, svetlého a voľného oblečenia, ktoré im zakryje ruky a nohy.

Používajte siete proti komárom

Na dverách a oknach používajte siete proti komárom, aby komáre nemohli vletieť dovnútra. Tiež vonku používajte na kočíky a vozíky siete proti komárom.

Používajte repelentnú kozmetiku pre deti

Vyberte kozmetiku s repelentnými vlastnosťami, ktorá pomôže odradiť komáre a je vhodná pre deti.

Zabráňte stojatej vode na záhrade

Pokiaľ máte vlastnú záhradu, tak tam vaše deti pravdepodobne trávia veľa času, preto je vhodné tento priestor upraviť tak, aby ste tam minimalizovali výskyt komárov.Zabráňte hromadeniu stojatej vody, ktorá je ideálnym miestom na rozmnožovanie komárov.

Dôveryhodné zdroje:

  1. SA Health: Protect your baby or toddler from mosquito bites

FPCC: Protect Your Child From Ticks This Summer With These Tips

Tento článok napísal