Ako často sa sprchovať?

Ako často sa sprchovať?

Nie je príliš časté sprchovanie škodlivé pre pokožku?

Spoločne nájdeme odpovede na tieto otázky a zistíme, aká frekvencia sprchovania je ideálna.

Ranná alebo večerná sprcha – pre väčšinu z nás je to taký známy rituál, že si bez neho nevieme predstaviť ani jeden deň. Či už ste fanúšikom osviežujúcej sprchy hneď po prebudení alebo večernej očisty pred spaním, vedzte, že niektorí odborníci považujú každodenné sprchovanie prinajmenšom za prežitok. Pokožka je predsa vystavená veľkej záťaži, keď musí znášať nielen horúcu vodu, ale aj množstvo škodlivých látok obsiahnutých vo všetkých tých voňavých sprchových géloch.

Že vynechaním sprchy popierame pravidlá osobnej hygieny? Nemusíme sa jej úplne vzdať – možno stačí upraviť naše návyky a budeme sa cítiť sviežo aj bez desiatok litrov vody, ktoré na seba denne vylejeme.

Sprchovanie – nevyhnutnosť alebo len zvyk?

Sprchovanie možno považovať za akési synonymum základnej hygieny. Hlavný dôvod, prečo si pravidelne umývame celé telo, je zrejmý – hovorí sa, že čistota je polovica zdravia. V sprche sa pokožka a póry umyjú, odumreté kožné bunky, baktérie a iné škodlivé látky sa vyplavia. Okrem prevencie nepríjemných vyrážok a iných kožných problémov sa každodenné sprchovanie považuje za zvyk, ktorý spoločnosť všeobecne očakáva.

Byť stále svieži a voňavý je v dnešnej dobe takmer samozrejmosťou. Kúpeľ a sprcha každý večer však nemusia byť vždy prospešné – všetkého veľa škodí.

Raz za čas sa však oplatí využiť služby wellness, ktoré môžu vašej pokožke pomôcť. Služby wellness môžete svojim blízkym darovať ako darčekový poukaz.

Čo môže spôsobiť príliš časté sprchovanie?

Chápeme, že pravidelné čistenie je nevyhnutnosťou, bez ktorej nie je možné fungovať v každodennom živote. Veď nie je nič lepšie ako horúci kúpeľ po náročnom pracovnom dni, zimnej prechádzke alebo naopak studené osvieženie po športovom výkone. Pokiaľ vaša pleť nevysiela žiadne varovné signály, nie je dôvod meniť svoju rutinu, ak vám vyhovuje.

Ak svoju pokožku príliš často vystavujete horúcej vode a sprchovým gélom, čoskoro to zistíte. Pravdepodobne vás prekvapí nepríjemné svrbenie, vyrážky, šupiny alebo iné kožné ochorenia, ktoré môžu spôsobiť množstvo ďalších problémov.  Je naozaj čas zamyslieť sa nad tým, ako často sa sprchujete.

Aké chyby robíme pri sprchovaní?

Sprchovanie je bežný zvyk, ku ktorému sme boli všetci vedení už od útleho veku, takže môžeme predpokladať, že vieme, ako často sa sprchovať a ako sa sprchovať. Stále však ide o naše zdravie, preto nie je na škodu z času na čas si pripomenúť základné pravidlá.

Medzi najčastejšie chyby pri sprchovaní patrí príliš horúca voda, ktorá rozširuje póry pokožky viac, ako je potrebné. Mali by sme sa vyhýbať aj sprchovým gélom s agresívnym chemickým zložením alebo nadmernému používaniu umývacích húb a žíniek, ktoré zbytočne dráždia pokožku a zvyšujú riziko rôznych infekcií.

Ako vykonávať každodennú hygienu?

Tak ako v mnohých iných oblastiach života, aj v osobnej hygiene ide o kvalitu, nie o kvantitu. Ak budete dodržiavať niekoľko základných pravidiel, nebudete sa musieť sprchovať tak často. Nejde len o to, aby ste na seba púšťali horúcu vodu a mydlo, ale aj o to, koľko času strávite v sprche alebo ktorým častiam tela venujete zvýšenú pozornosť.

Voda by nemala byť ani studená, ani horúca – ideálne 40-43 stupňov Celzia. Umývanie by malo začať od dolných končatín, nezabudnite na chrbát a tiež na netoxický sprchový gél, ktorý je potrebné z pokožky dôkladne opláchnuť.

Ako často sa sprchovať? 

Pravidelná a poctivo vykonávaná očista celého tela je samozrejme alfa-omega osobnej hygieny. Zároveň je dôležité myslieť na našu pokožku, ktorá je každodenným sprchovaním veľmi namáhaná. Ako často sa teda sprchovať, aby sme zostali svieži a netrpeli zdravotnými problémami, sa môže zdať ako veľmi zložitá otázka.

Dermatológovia sa zhodujú, že na bežnú hygienu stačí 10 minút vlažnej sprchy každý deň alebo dokonca každé dva dni. Týmto pravidlom určite nič nepokazíte. Ocení to aj vaša peňaženka – vedeli ste, že pri priemernom 8-minútovom sprchovaní sa spotrebuje až 65 litrov vody?

Tento článok napísal