Zubná pasta na bielenie zubov

Bieliaca zubná pasta pomáha zosvetľovať odtieň vašich zubov. Najlepšia pasta na bielenie zubov by mala byť k vašim zubom šetrná, zub neobrusovať a odstraňovať pigmentové škvrny. Ak sú bieliace zložky v zubných pastách účinné, tiež dosť závisí od vašich genetických predpokladov.
Viac o kategórii - Zubná pasta na bielenie zubov

5 najlepších produktov podľa Repekum

Zobrazených 1–16 z 20 výsledkov

Ako pracuje bieliaca pasta na zuby?

Existujú tri princípy, ako bieliace zubné pasty môžu pracovať. Bieliace pasty na zuby môžu bieliť mechanicky (fyzikálne), chemicky alebo opticky.

Fyzikálny (mechanický) princíp bielenie zubov spočíva v tom, že sa zuby obrusujú a tým sa čistia. Sú to teda pasty s vyšším obsahom abrazívne zložky. Tento spôsob nemusí byť k zubom vždy prívetivý. Obzvlášť pokiaľ máte citlivé zuby, tak by ste mali vyhľadávať pasty s nižšou hodnotou RDA.

Chemické bielenie najčastejšie podporujú peroxidy, pretože tie odstraňujú pigmentové škvrny. Na povrchu skloviny aktívne pôsobí uvoľnený kyslík práve vďaka účinku peroxidu. V zložení môžete nájsť peroxid vodíka (koncentrácia cca 0,1%) alebo karbamid peroxid (koncentrácia cca 0,3%). V účinku sa od seba nijako nelíšia.

Ďalšou možnosťou, ako docieliť pocit belších zubov je bielenie optické. Ide naozaj iba o pocit. Také pasty obsahujú modré pigmenty, ktoré potláčajú žltý odtieň zubov a zuby sa tak javia belšie.

Šetrné bielenie zubov pomocou enzýmov

Bieliace zubné pasty stále častejšie vsádzajú na bielenie pomocou enzýmov. Ide o chemický spôsob, ako docieliť žiarivejšie zuby. Tieto zložky majú prenikať do štruktúry skloviny a tam odstraňovať zafarbenie.

Takou látkou je napríklad papaín. Jedná sa o ovocný enzým z nezrelých plodov papaji, ktorý odstraňuje plak, zmäkčuje zubný kameň a prispieva k jeho odstráneniu.

Rovnako funguje aj enzým z ananásu bromelaín. Také bielenie zubnou pastou je považované za šetrné k zubnej sklovine a odporúča sa pre citlivé zuby. Je však vhodné iba na mierne sfarbené zuby.

S enzýmami sa môžete stretnúť aj v kombinácii s inými účinnými látkami ako sú peroxidy.

Za akú dobu poznám účinky bieliacej zubnej pasty?

Účinky bieliacej zubnej pasty sa prejavujú po niekoľkých týždňoch až po niekoľkých mesiacoch. Závisí to od zloženia, frekvencie čistenia a miery zafarbenia chrupu. Nech už vám reklamy, slogany a texty na obaloch sľubujú čokoľvek, nečakajte bieliace zázraky hneď na druhý deň. Rozhodne pokračujte v dôslednom čistení zubov vašou kefkou.

Ako si vybrať pastu na bielenie zubov pre citlivé zuby?

Pokiaľ máte citlivé zuby, tak by ste mali vyhľadávať pasty s nižšou hodnotou RDA a skôr sa zamerať na princíp chemického bielenia. Existuje niekoľko účinných látok, ktoré majú takú funkciu. Ide napríklad o peroxid, Cl 77891, charcoal či vyššie spomínaný papaín a bromelaín.