Ako sa vyrába mydlo?

Mydlo tak ako ho poznáme dnes, sa v priemysle vyrába procesom saponifikácie prírodných alebo chemicky upravených tukov za pôsobenia hydroxidu sodného. Zahrievaním zmesi pri teplote až 100°C vzniká hmota, ktorá musí ešte nejaký čas zrieť a potom sa tvaruje obvykle do kocky, teda podoby, ktorá je určená na predaj.

Princíp fungovania tohto kozmetického prípravku, ktorého hlavnou úlohou je očista pokožky od škodlivých látok, spočíva v narušení membrán baktérií a vírusov. Deje sa tak vďaka interakcii s vodou, ktorá vďaka napojeniu na olejovú zložku vytvorí umývaciu emulziu a zničí všetko, čo jej stojí v ceste.

Každá koža však potrebuje prirodzenú bariéru, ktorá je tvorená predovšetkým tukom a mikroorganizmami. Preto nie je žiaduce používať mydlo príliš často.

Z čoho sa vyrába mydlo?

Výroba mydla za dlhé stáročia prešla významným vývojom, ale základ zostal rovnaký. Najdôležitejšou zložkou je tuk – živočíšny alebo rastlinný, ktorý v mydle funguje ako kyselina. Zjednodušene je možné proces výroby popísať ako spojenie tuku s hydroxidom sodným, ktoré spolu vytvoria neutrálnu zmes. Tá však po pridaní ďalších surovín, ako je napríklad farbivo alebo aróma, potrebuje najmenej mesiac na dozretie.

Hotové mydlo by malo byť pevné a schopné peniť, čistiť aj vyživovať pokožku – voda v procese umývania funguje ako katalyzátor, ktorý aktivuje jeho funkciu a zároveň po opláchnutí zbavuje povrch baktérií.

Mydla

Ako si vyrobiť mydlo doma?

Pre prvé pokusy sa ponúka hotová mydlová hmota rôznych vôní a farieb, ktorú stačí rozpustiť, pridať ďalšie ingrediencie a preliať do formičiek.

Tí šikovnejší z vás sa môžu pustiť do výroby z olivového alebo marseillského mydla, ktoré sa skladajú prevažne z rastlinných olejov a sú bez syntetických prípad. Mydlo stačí nastrúhať do starého kastróla, pridať destilovanú vodu a za stáleho miešania opatrne zahrievať. Na záver pridáme sušené kvety, pár kvapiek vonnej esencie a originálny darček pre vašich blízkych je na svete.

Na výrobu marseillského mydla sa skvele hodí napríklad levanduľa, takéto mydlo môžete najčastejšie kúpiť napríklad aj na Vianočných trhoch. Mydlo z levandule krásne vonia a sušené kvety levandule aj levanduľové koncentráty sú ľahko dostupné v množstve obchodov.

Ako vyzerá priemyselná výroba mydla?

Hoci sa môže proces výroby mydla zdať ako banálna záležitosť, s chemikáliami si doma radšej nezahrávajte. Proces saponifikácie tukov pomocou roztoku hydroxidu sodného alebo draselného je základ toho, z čoho sa vyrába mydlo v súčasnom priemysle. A pre amatérov to rozhodne nie je sranda. Hydroxid sodný je silne žieravá látka, ktorá môže spôsobiť veľmi nepríjemné hlboké poleptanie tkanív.

Celá zmes prechádza zahrievaním v tlakových nádobách, kde pri premiešavaní vzniká tzv. mydlový glej viskóznej konzistencie. Hmota sa následne pomocou rôznych nástrojov formuje do typických tvarov, v ktorých je mydlo v predaji – kocky, oválky, srdiečka a mnohé ďalšie. 

Je lepšie, keď mydlo bohato pení?

Mnohí očakávajú od mydla, že bude krásne a bohato peniť. Niektorí sú dokonca presvedčení, že aby mydlo fungovalo, tak musia poriadne peniť.

Pena však nie je to, čo čistí. Množstvo peny tak nie je indikátor funkčnosti umývacieho prípravku. To však neznamená, že pena nemá svoju funkciu. Pena má tieto výhody:

  • umožňuje kontrolu množstva naneseného prípravku
  • uľahčuje aplikáciu do zákerných miest

Bohužiaľ však sú penidlá často syntetického pôvodu a môžu spôsobovať vysušovanie pokožky hlavy.

Mydla

Tento článok napísal