Z čoho sa vyrába mydlo?

Posledná aktualizácia: 01.02.2022

Z čoho sa vyrába mydlo?

Ako mydlo pôsobí na našu pokožku?

Spoločne si zodpovieme tieto otázky a zistíme, ako mydlo funguje.

Základným rituálom osobnej hygieny, ktorý robíme niekoľkokrát denne, je umývanie rúk. A k tomu neodmysliteľne patrí mydlo. Či už preferujete tuhé alebo tekuté v pumpičke, každý z nás ho za celý život spotrebuje až tisíce kíl. Aj napriek tomu, že mydlo sa pýši pomernou bohatou históriou, nebolo vždy považované za samozrejmosť, ba naopak – svojho času predstavovalo symbol luxusu.

Kde sa vzalo mydlo?

Najstaršie zachované zmienky hovoria o tom, že príbeh mydla sa začal už v období Sumerov v južnej Mezopotámii, na území dnešného Iraku. Boli tu nájdené keramické nádoby so zvyškami hmoty pripomínajúce mydlo zhruba z roku 2800 pred naším letopočtom. Vtedy však slúžilo prevažne na liečbu rôznych poranení.

Základnými surovinami na výrobu bol najmä popol zo spáleného dreva a zvierací tuk. Konkrétne na nálezisku vôbec prvé kocky mydla, bol na tieto účely používaný vývar z tiav kostí.

Mydlová revolúcia?

Postupom času, predovšetkým v Európe, sa začal používať hlavne olivový olej alebo rybí tuk. Až počas 19. storočia sa mydlo začalo viac dostávať do povedomia populácie ako prostriedok na osobnú hygienu. V tejto dobe sa mydlo predávalo na váhu po kockách, ktorých tvarovanie je dnes už úlohou priemyselných strojov.

Od zvieracieho tuku a popola sa síce už dávno upustilo, ale konzistencia a zloženie boli veľmi rôznorodé. Zákazníci tiež začali byť nároční na arómu, a preto sa čím ďalej tým častejšie začali objavovať mydlá s vôňou rastlinných olejov alebo okvetných lístkov.

Z čoho sa vyrába mydlo?

Výroba mydla za dlhé stáročia prešla významným vývojom, ale základ zostal rovnaký. Najdôležitejšou zložkou je tuk – živočíšny alebo rastlinný, ktorý v mydle funguje ako kyselina. Zjednodušene je možné proces výroby popísať ako spojenie tuku s hydroxidom sodným, ktoré spolu vytvoria neutrálnu zmes. Tá však po pridaní ďalších surovín, ako je napríklad farbivo alebo aróma, potrebuje najmenej mesiac na dozretie.

Hotové mydlo by malo byť pevné a schopné peniť, čistiť aj vyživovať pokožku – voda v procese umývania funguje ako katalyzátor, ktorý aktivuje jeho funkciu a zároveň po opláchnutí zbavuje povrch baktérií.

Ako vyzerá priemyselná výroba?

Hoci sa môže proces výroby mydla zdať ako banálna záležitosť, s chemikáliami si doma radšej nezahrávajte. Proces saponifikácie tukov pomocou roztoku hydroxidu sodného alebo draselného je základ toho, z čoho sa vyrába mydlo v súčasnom priemysle. A pre amatérov to rozhodne nie je sranda. Hydroxid sodný je silne žieravá látka, ktorá môže spôsobiť veľmi nepríjemné hlboké poleptanie tkanív.

Celá zmes prechádza zahrievaním v tlakových nádobách, kde pri premiešavaní vzniká tzv. mydlový glej viskóznej konzistencie. Hmota sa následne pomocou rôznych nástrojov formuje do typických tvarov, v ktorých je mydlo dostať v obchode – kocky, oválky, srdiečka a mnohé ďalšie.                       

Ako si vyrobiť mydlo doma?

Existuje aj ďalší variant, ktorý pri troche manuálnej zručnosti zvládne v kuchyni alebo v kúpeľni naozaj každý. Z čoho sa vyrába mydlo po domácky? Pre prvé pokusy sa ponúka hotová mydlová hmota rôznych vôní a farieb, ktorú stačí rozpustiť, pridať ďalšie ingrediencie a preliať do formičiek.

Tí šikovnejší z vás sa môžu pustiť do výroby z olivového alebo marseillského mydla, ktoré sa skladajú prevažne z rastlinných olejov a sú bez syntetických prípad. Mydlo stačí nastrúhať do starého kastróla, pridať destilovanú vodu a za stáleho miešania opatrne zahrievať. Na záver pridáme sušené kvety, pár kvapiek vonnej esencie a originálny darček pre vašich blízkych je na svete.

Autor: Richard