Opaľovací krém k moru: Ako vybrať ten najlepší?

Najlepší opaľovací krém k moru pre ľudí aj život pod hladinou je ten, ktorý je na báze minerálneho filtra a neobsahuje nanočastice.

Ako silný SPF faktor k moru vybrať?

Ak nie ste fajnšmeker a nejazdíte k moru na Island, tak určite odporúčame vyššie SPF faktor. Pre dospelých minimálne 30+ a pre deti 50+.

Ak máte v pláne aj trochu túhu zdravého opaľovania a máte náchylnejšiu pokožku, tak sa určite ani ako dospelí nemusíte báť siahnuť po opaľovacom kréme s ochranným SPF faktorom 50+.

Aký ochranný filter k moru vybrať?

Opaľovacie krémy s chemickými filtrami môžu obsahovať pre prírodu nežiaduce látky a môžu mať nežiaduci vplyv na morské ekosystémy.

Z vyššie uvedeného by mohlo vyplývať, že sa stačí vyhnúť opaľovacím krémom s chemickými filtrami a používať len tie s minerálnymi filtrami. Ale nie je to také jednoduché.

Opaľovacie prípravky obsahujúce oxid titaničitý v podobe „nano“ majú tiež na život pod hladinou znepokojujúce dopady. Tieto nanočastice sú veľmi drobné, avšak sú chránené vrstvou podporujúcich zložiek v zložení. Tieto látky nie sú pre ľudí nebezpečné, avšak prostredie morskej vody dokáže tento „obal“ prelomiť a do vody sa tak dostáva čistý oxid titaničitý. Ten sa postupne dostáva aj do tela rýb a pre nich môže byť toxický.

Najlepší opaľovací krém k moru pre ľudí aj život pod hladinou je teda ten, ktorý je na báze minerálneho filtra a neobsahuje nanočastice.

Všetky tieto údaje by mali byť dohľadateľné na obale kozmetiky. Podľa smerníc EÚ by slovo „nano“ malo byť vyznačené na obale alebo v zozname zloženia.

TOP Opaľovacie krémy k moru

Aké látky sú v opaľovacom krém k moru nežiaduce?

Existuje podozrenie, že látky v opaľovacích krémoch ako oxybenzone (benzophenone-3) a octinoxate (ethylhexyl methoxycinnamate) majú negatívny vplyv na morský ekosystém a ich potenciálny vplyv na vyblednutie koralových útesov. Práve tieto látky zakázal americký štát Havaj prostredníctvom zákona platného od januára 2021. Rovnako sa k tejto problematike stavia tichomorský štát a raj potápačov, Palau.

Tieto látky však môžu mať negatívny vplyv aj na prírodné kúpaliská a nádrže na Slovensku, pretože tieto látky z vody len tak neodstránite.

V prípade morských ekosystémov môžu poškodzovať zrelé koraly, ale tiež narúšať rast tých nových. Útesy tak odumierajú a blednú. Svoj domov či útočisko tak stráca množstvo rýb a ďalších podmorských živočíchov. To môže ohroziť vzácne ekosystémy ako v Egypte, tak aj napríklad na Kapverdách.

TOP Opaľovacie krémy k moru

Tento článok napísal