Opaľovací krém k moru

Zobrazuje sa všetkych 13 výsledkov

Ako si vybrať silný faktor SPF pre more?

Ak nie ste znalec a nechodíte na Island k moru, určite odporúčame vyšší SPF. Minimálne 30+ pre dospelých a 50+ pre deti.

Ak sa plánujete aj zdravo opaľovať a máte náchylnejšiu pokožku, potom sa určite nemusíte obávať siahnuť po opaľovacom kréme s ochranným faktorom SPF 50+ ani ako dospelí.

Aký opaľovací krém si vybrať k moru?

Opaľovacie krémy s chemickými filtrami môžu obsahovať látky, ktoré sú pre prírodu nežiaduce a môžu mať nepriaznivý vplyv na morské ekosystémy.

Z uvedeného vyplýva, že by ste sa mali vyhýbať opaľovacím krémom s chemickými filtrami a používať len tie s minerálnymi filtrami. Ale nie je to také jednoduché.

Opaľovacie krémy obsahujúce oxid titaničitý v „nano“ forme majú tiež znepokojujúce účinky na život pod povrchom. Tieto nanočastice sú veľmi malé, ale sú chránené vrstvou podporných zložiek v prípravku. Tieto látky nie sú pre človeka nebezpečné, ale prostredie morskej vody môže tento „obal“ prelomiť a do vody sa dostane čistý oxid titaničitý. Ten sa postupne dostáva aj do tela rýb a môže byť pre ne toxický.

Najlepší morský opaľovací krém pre ľudí a život pod vodou je preto taký, ktorý je na báze minerálneho filtra a neobsahuje nanočastice.

Všetky tieto údaje by mali byť dohľadateľné na obale kozmetiky. Podľa smerníc EÚ by malo byť slovo „nano“ uvedené na obale alebo v zozname zložiek.

Aké látky sú v opaľovacom kréme na more nežiaduce?

Látky v opaľovacích krémoch, ako sú oxybenzón (benzofenón-3) a oktinoxát (etylhexylmetoxycinamát), sú podozrivé z negatívneho vplyvu na morský ekosystém a z ich potenciálneho vplyvu na bielenie koralových útesov. Americký štát Havaj zakázal práve tieto látky prostredníctvom zákona účinného od januára 2021. Podobný prístup má aj tichomorský štát a raj potápačov Palau.

Tieto látky však môžu mať negatívny vplyv aj na prírodné kúpaliská a nádrže na Slovensku, pretože tieto látky z vody jednoducho neodstránite.

V prípade morských ekosystémov môžu poškodiť zrelé koraly, ale aj narušiť rast nových. Útesy umierajú a blednú. Mnohé ryby a iné podmorské živočíchy strácajú svoje domovy alebo útočiská. To môže ohroziť vzácne ekosystémy v Egypte, ako aj v Kapverdách.