Deodorant: Čo je dobré vedieť?

Posledná aktualizácia: 12.01.2023

Ako deodorant funguje?

Úlohou deodorantu je zamedziť vášmu potu, aby zapáchal. Váš pot v skutočnosti nie je cítiť, ale až keď sa zmieša s baktériami na vašej pokožke, tak uvoľní zápach. A práve v podpazuší sú tisíce chĺpkov, ktoré spoločne zadržiavajú pot a baktérie, čím vzniká nepopulárny zápach.

Deodoranty obsahujú účinné látky, ktorých cieľom je vytvoriť prostredie vášho podpazušia príliš kyslé či slané tak, aby sa zamedzilo kvaseniu baktérií. Deodoranty môžu obsahovať aj antimikrobiálne látky, ktoré bránia rastu baktérií v podpazuší. Okrem týchto zložiek obsahujú niektoré deodoranty aj sladko voňajúce zlúčeniny, ktoré sa snažia telesný zápach prebiť.

Deodorant tak nezabráni vášmu poteniu, ale pomáha zabrániť nepríjemnému zápachu pomocou boja proti baktériám v oblasti podpazušia. 

Ako sa deodorant správne používa?

Naneste dezodorant predpísaným spôsobom do vami vybraného miesta a chvíľu vyčkajte az dezodorant uschne. Predídete tak zotretiu ochrannej vrstvy oblečením a vyhnete sa jeho zašpineniu. Ďalej platí, že by ste nemali nanášať dezodorant na čerstvo oholené podpazušie. Koža je podráždená a nie je dobré ju zaťažovať ďalšími prípravkami. Dezodoranty sa používajú predovšetkým v podpazuší, ale aj v slabinách, na nohách či na intímnych partiách.

TOP Deodoranty

Ako často deodorant používať?

Účinok deodorantu je krátkodobý, preto ho v prípade potreby môžete použiť niekoľkokrát počas dňa. Intenzita použitia deodorantu závisí od toho, ako veľmi sa potíte a tiež od samotného produktu. Nájdite si tak svoj obľúbený deodorant a pri ňom si otestujte jeho funkčnosť na vašom tele.

Všeobecne sa odporúča používať deodorant minimálne raz denne, pokiaľ budete v ten deň v spoločnosti ostatných ľudí a nechcete ich obťažovať vašim telesným zápachom.

V čom sa líši pánsky deodorant od dámskeho?

Jediný funkčný rozdiel medzi pánskym a dámskym deodorantom je vo vôni, ktorou sa deodorant snaží prebiť zápach. Pánsky deodorant obsahuje voňavé látky ktoré sú bližšie predstavám tomu, ako by mal muž voňať. Naopak dámsky deodorant, obsahuje voňavé látky ktoré sú bližšie predstavám tomu, ako by mala žena voňať voňať. Unisex deodoranty sa snažia o vôňu, ktorá je spoločensky akceptovaná pre ženy aj mužov. Účinné látky, ktoré slúžia na neutralizáciu zápachu sú však vo všetkých deodorantoch rovnaké (podobné). Neexistujú špeciálne látky pre mužský pot alebo špeciálne látky pre ženský pot.

Má zmysel používať deodorant na noc?

Všeobecne sa neodporúča používať deodorant na noc. Intenzita potenia je počas noci spravidla významne nižšia ako počas dňa. Počas noci je lepšie nechať pokožku v podpazuší odpočinúť, pretože akokoľvek sú deodoranty spravidla nezávadné, tak všetkého veľmi škodia. Občasné používanie deodorantu pred spaním však nie je škodlivé.

TOP Deodoranty

Aké existujú konzistencie deodorantov?

Voľba konzistencie a typu aplikácie je primárne o tom, ako sa vám pohodlne deodorant aplikuje. Funkčnosť závisí skôr od kompatibility produktu s vašou pokožkou a telom. Typ aplikácie deodorantu a jeho konzistencie tak nemá veľký vplyv na jeho funkciu. 

Zaujímavým variantom je deodorant kryštál, pretože spravidla obsahuje len jednu ingredienciu, ktorou je antibakteriálna minerálna soľ (Potassium Alum). Deodorant kryštál vám naozaj dlho vydrží a môžete ho nájsť aj pod označením deodorant kamenec, respektíve prirodzený deodorant.

Soľ v kryštálovom deodorante pomáha ničiť baktérie, ktoré spôsobujú zápach z podpazušia. Aj keď sa stále môžete potiť, zápach sa môže znížiť alebo odstrániť. Kryštálový deodorant má spravidla veľmi jednoduché zloženie, takže jeho používaním sa môžete vyhnúť celému radu syntetických látok, ktoré sa nachádzajú v bežných dzodorantoch.

Najlepší čas na aplikáciu deodorantu je hneď po sprchovaní alebo kúpaní, kedy máte podpazušie čerstvo umyté a ešte mierne vlhké. Na začiatku vás môže sklamať jeho menšia účinnosť. Treba však brať na vedomie fakt, že pokožka si na tento typ deodorantu musí dlhšie zvykať a potom by mal fungovať parádne.

Tuhý deodorant predstavuje deodorant v pevnej podobe. Výhodou tuhých deodorantov je ich menšia spotreba a sú vhodné aj na cestovanie. Je tiež jednoduché ich aplikovať na verejnosti, pretože aplikácia je pomerne diskrétna. Medzi tuhými deodorantmi nájdete aj celý rad skutočne prírodných deodorantov.

U tuhého deodorantu vám nehrozí rozliatie deodorantu a pokiaľ ho nemáte na priamom slnku (alebo veľmi horúcom prostredí), tak pekne drží svoj tvar. Zároveň vám stačí pomerne malé množstvo na jeho aplikáciu, takže môžete ušetriť dosť miesta v batohu.

Veľkou výhodou tuhého deodorantu je, že by sa naň nemalo vzťahovať obmedzenie 100 ml v prípade jeho vloženia do príručnej batožiny v lietadle, pretože dezodoranty v tuhom stave nie sú považované za tekutiny. Tuhý deodorant je tak do lietadla stávkou na istotu.

Tuhý deodorant sa aplikuje na suchú pokožku. Tuhé deodoranty je nutné pri aplikácii nechať na pokožke pritisnutý niekoľko sekúnd. Nestačí teda len potrieť, ako je to potrebné pri guličkovom deodorante. Tuhý dezodorant totiž pôsobením telesného tepla ľahko povolí a bude sa lepšie aplikovať. Pri aplikácii je tiež vhodné vyvíjať na tuhý deodorant jemný tlak. Na správnu aplikáciu stačí len malé množstvo deodorantu.

Pod označením deodorant v spreji si môžeme predstaviť, ako natlakovanú plechovú fľašu, tak aj sklenenú fľaštičku s pumpičkou a rozprašovačom. Oba varianty sú obľúbené pre svoju bezkontaktnú aplikáciu. Produkt jednoducho a rýchlo nanesiete, necháte niekoľko sekúnd zaschnúť a môžete začať.

Krémové deodoranty majú často zloženie šetrné k pokožke, a dokonca sa môžu o pokožku aj starať . Mnoho z nich sa dá aplikovať aj bezprostredne po oholení. Ďalej schnú a preto je potrebné počkať, kým sa oblečiete. Tým zabránite prenosu deodorantu na odev.

Guličkový alebo tiež roll-on deodorant má ľahkú a krémovú konzistenciu. Je potrebné ho nanášať na suchú pokožku a počkať, kým zaschne. Pokiaľ úplne nezaschnú, tak môžu pri obliekaní priľnúť na odeve a tým sa zotrú z podpazušia.

Aké existujú typy deodorantov?

Bio deodorant by nemal obsahovať parfumáciu, pretože parfumácia je veľmi často syntetického pôvodu. Ďalej by bio deodorant nemal obsahovať alkohol, pretože tiež alkohol nie je čisto prírodná látka, ale iba derivát prírodných látok. Rozhodne by tiež nemal obsahovať toľko skloňovaný hliník, parabény a propylén glykol. Aby sme nejaký deodorant mohol označiť ako BIO, tak musí tiež obsahovať minimálne 80% čisto prírodných látok a na takéto hodnoty dosiahne naozaj len pár deodorantov.

Pokojne berte našu definíciu bio deodorantu s rezervou. Rozhodne to nie je jediná správna definícia. Jednoducho sme sa len snažili vám zjednodušiť výber deodorantu podľa nášho najlepšieho vedomia a svedomia.

Deodorant až na výnimky používame každý deň, a to dokonca niekoľkokrát za deň, pokiaľ sa v ten deň potím viac ako obvykle. Tradičné deodoranty môžu síce byť veľmi efektívne v potlačovaní zápachu, ale zároveň často obsahujú syntetické zložky, ktoré môžu byť škodlivé z dlhodobého hľadiska a spôsobovať podráždenie. Podpazušie je navyše veľmi citlivým miestom nášho tela. Táto kombinácia dôvodov priamo nabáda k tomu, aby sme sa snažili používať prírodný deodorant.

My v Repekum považujeme za prírodný deodorant ten, ktorý obsahuje aspoň 80% čisto prírodných látok. A to je skutočne veľa.

Parfumácia sa do deodorantov pridáva, aby svojou vôňou zamaskovali pach potenia. Látky schované pod názvami Parfum/Aróma/Fragrance však môžu spôsobovať alergické reakcie, astmu či problémy s hormonálnou rovnováhou. Pokiaľ si zvolíte deodorant bez parfumácie (deodorant bez vône), tak sa vyhnete potenciálnym problémom a navyše vám to umožní použiť váš obľúbený parfém bez toho, aby sa kryl s vôňou deodorantu.

  • Deodorant na intímne partie

Deodorant na intímne partie dodáva intímnym partiám pocit pohody a sviežosti. 

Deodorant na nohy chráni chodila pred nepríjemným potom a pachom.

Dôveryhodné zdroje:

  1. BBC: How does dezodorant works
  2. Zdravie: The No BS Guide to Homemade Dezodorants
  3. Healthline: How Does Crystal Dezodorant Work and Does It Have Any Side Effects?
Autor: Richard