Zobrazených 1–16 z 73 výsledkov

Čo je to hliník?

Hliník je jedným z najrozšírenejších kovov, s ktorým sa stretávame denne v najrôznejších produktoch. Ide o tvárny kov, ktorý sa využíva napríklad pri výrobe plechoviek, fólií, kuchynských potrieb, automobilových dielov, súčastí lietadiel či okenných rámov.

Je tak zrejmé, že hliník je jednoznačne vysoko univerzálny a užitočný materiál. To platí najmä, ak nám slúži tzv. „mimo telo“, teda ho nevstrebávame. Na pozore by sme sa mali v situáciách, keď naopak hliník nejakým spôsobom vstrebávame, a to sa môže diať napríklad prostredníctvom kozmetiky.

Prečo sa hliník pridáva do deodorantov?

Hliník je veľmi rozšíreným prvkom, respektíve kovom, s ktorým sa stretávame na dennej báze, a to v potrave alebo aj vo vode. V kozmetike sa môžeme stretnúť hneď s niekoľkými druhmi hliníka. Často ide o Aluminum Chloride, Aluminum Chlorohydrate, Potassium Alum alebo Ammonium Alum. Takže ak uvidíte niekde „alum“, tak spozornite.

Hliník sa do deodorantov pridáva pre svoju schopnosť zužovať a blokovať potné žľazy. Ďalej má antiperspiračné účinky. Deodoranty s hliníkom spolu s ďalšími látkami upchávajú póry, a tak zabraňujú poteniu.

Aké má hliník potenciálne negatíva?

Ako to už býva, tak ani odborníci sa nedokážu zhodnúť na jednotnom názore na hliník v kozmetike. Závadnosť hliníka v rámci bezpečnosti pre spotrebiteľa tak nebola definitívne preukázaná a nie je jeho používanie európskou legislatívou zakázané.

Avšak štúdie sú často vykonávané na zvieratách. U potkanov poškodzoval nervový systém a mal negatívny vplyv na plodnosť, v týchto prípadoch im bol hliník dodávaný v potrave. Na základe týchto informácií možno nájsť články tvrdiace, že hliníkové soli spôsobujú rakoviny a ďalšie choroby.

Dôkazom má byť nájdená hydrochloridová zlúčenina hliníka v lymfatických žľazách operovaných žien. Potenciálne negatíva tak môžu byť spôsobovanie rakoviny, neplodnosť či negatívny vplyv na nervový systém.

Môže hliník preniknúť do kože?

Dôležitým faktorom potenciálnej škodlivosti hliníka je fakt, či sa môže dostať do nášho tela. Pokiaľ áno, tak rizikovosť používania hliníka sa významne zvyšuje.

U deodorantov je malá šanca, že by sme hliník vstrebali ústami, ale otázkou je, či sa dokáže dostať do nášho tela kožou.

Obhajcovia hliníka vychádzajú z predpokladu, že hliník je vo vode nerozpustný a má veľké molekuly, pokožkou tak preniknúť nemôže (nie je potvrdené ani vyvrátené), a preto je v deodorantoch bezpečný.

Avšak v deodorantoch nájdete aj rozpustné varianty. Napríklad hliník v podobe Aluminum Chlorohydrate. Takže niektoré varianty hliníka do kože nepochybne preniknúť môžu a pri niektorých variantoch to zatiaľ nemožno vyvrátiť.

Existujú bezpečné varianty hliníka?

Sú aj formy hliníka, ktoré sa považujú za bezpečnejšie. Jedná sa o prírodný kamenec alebo Potassium Alum (síran draselno-hlinitý, kamenec draselný) či Ammonium Alum (síran amónno-hlinitý, kamenec amónny). Ide o soľný minerál, ktorý má väčšiu stabilitu a molekuly, ktoré tak nemajú šancu vstrebať sa do pokožky ani upchávať jej póry. Ďalej znižuje tvorbu baktérií a zabraňuje ich množeniu, napríklad v podpazuší.

Kameň draselný sa vyskytuje v prírode a získava sa ťažbou, kým kamenec amónny vzniká priemyselne.

Obe tieto látky sú však rozpustné vo vode. A na základe informácií z predchádzajúcich odsekov je rozpustnosť argumentom, či je hliník vstrebateľný do pokožky.

V pôvodnej forme teda kamenec do pokožky neprenikne, ale po jeho navlhčení to už tvrdiť nemožno. Preto sa s podozrievavosťou pozeráme aj na tieto “bezpečnejšie” varianty hliníka.

Je teda najlepší deodorant bez hliníka?

Nemôžeme s istotou tvrdiť, že hliník v deodorantoch je nebezpečný. Na tom sa vedecká obec nezhoduje.

My však tvrdíme, že podpazušie je naším veľmi citlivým miestom a je zbytočné ho vystavovať potenciálnemu nebezpečenstvu. Obzvlášť keď zohnať ten správny a účinný deodorant je možné ľahko aj bez hliníka. Preto si myslíme, že najlepší deodorant je bez hliníka.

Navyše samotná výroba zlúčenín hliníka nie je nič šetrného voči našej planéte.

Pri ich výrobe vzniká viac odpadu ako výsledného produktu a jeho výroba je spájaná s fluorovodíkom, ktorý sa uvoľňuje do ovzdušia. Technologické postupy sa však v čase premieňajú a vylepšujú. Bývalo to horšie, ale nič prírodné nečakajte. Preto deodorant bez hliníka, ktorý je zložený z prírodných látok, je taktiež šetrnejší voči našej planéte.