Deodorant bez hliníka

Zobrazených 1–18 z 42 výsledkov

Prečo sa hliník pridáva do deodorantov?

Hliník sa do dezodorantov pridáva pre svoju schopnosť zužovať a blokovať potné žľazy. Ďalej má antiperspiračné účinky. Dezodoranty s hliníkom spolu s ďalšími látkami upchávajú póry, a tak zabraňujú poteniu.

Prečo si vybrať deodorant bez hliníka?

Nemôžeme s istotou tvrdiť, že hliník v dezodorantoch je nebezpečný. My však tvrdíme, že podpazušie je naším veľmi citlivým miestom a je zbytočné ho vystavovať potenciálnemu nebezpečenstvu. Obzvlášť keď zohnať ten správny a účinný dezodorant je možné ľahko aj bez hliníka. Preto si myslíme, že najlepší deodorant je bez hliníka. Navyše samotná výroba zlúčenín hliníka nie je nič šetrné voči našej planéte.

Pri ich výrobe vzniká viac odpadu ako výsledného produktu a jeho výroba je spájaná s fluorovodíkom, ktorý sa uvoľňuje do ovzdušia. Technologické postupy sa však v čase premieňajú a vylepšujú. Bývalo to horšie, ale nič prírodné nečakajte. Preto dezodorant bez hliníka, ktorý je zložený z prírodných látok, je taktiež šetrnejší voči našej planéte.

Čo je to hliník?

Hliník je jedným z najrozšírenejších kovov, s ktorým sa stretávame denne v najrôznejších produktoch. Ide o tvárny kov, ktorý sa využíva napríklad pri výrobe plechoviek, fólií, kuchynských potrieb, automobilových dielov, súčastí lietadiel či okenných rámov.

Je tak zrejmé, že hliník je jednoznačne vysoko univerzálny a užitočný materiál. To platí najmä, ak nám slúži tzv. „mimo telo“, teda ho nevstrebávame. Na pozore by sme sa mali v situáciách, keď naopak hliník nejakým spôsobom vstrebávame, a to sa môže diať napríklad prostredníctvom kozmetiky.

V kozmetike sa môžeme stretnúť hneď s niekoľkými druhmi hliníka. Často ide o Aluminum Chloride, Aluminum Chlorohydrate, Potassium Alum alebo Ammonium Alum. Takže ak uvidíte niekde „alum“, tak spozornite.

Aké má hliník potenciálne negatíva?

Ako to už býva, tak ani odborníci sa nedokážu zhodnúť na jednotnom názore na hliník v kozmetike. Závadnosť hliníka v rámci bezpečnosti pre spotrebiteľov tak nebola definitívne preukázaná a nie je jeho používanie európskou legislatívou zakázané.

Avšak štúdie sú často vykonávané na zvieratách. U potkanov poškodzoval nervový systém a mal negatívny vplyv na plodnosť, v týchto prípadoch im bol hliník dodávaný v potrave. Na základe týchto informácií možno nájsť články tvrdiace, že hliníkové soli spôsobujú rakoviny a ďalšie choroby.

Dôkazom má byť nájdená hydrochloridová zlúčenina hliníka v lymfatických žľazách operovaných žien. Potenciálne negatíva tak môžu byť spôsobovanie rakoviny, neplodnosť či negatívny vplyv na nervový systém.

Môže hliník preniknúť do kože?

Dôležitým faktorom potenciálnej škodlivosti hliníka je fakt, či sa môže dostať do nášho tela. Pokiaľ áno, tak rizikovosť používania hliníka sa významne zvyšuje.

U dezodorantov je malá šanca, že by sme hliník vstrebali ústami, ale otázkou je, či sa dokáže dostať do nášho tela kožou.

Obhajcovia hliníka vychádzajú z predpokladu, že hliník je vo vode nerozpustný a má veľké molekuly, pokožkou tak preniknúť nemôže (nie je potvrdené ani vyvrátené), a preto je v dezodorantoch bezpečný.

Avšak v dezodorantoch nájdete aj rozpustné varianty. Napríklad hliník v podobe Aluminum Chlorohydrate. Takže niektoré varianty hliníka do kože nepochybne preniknúť môžu a pri niektorých variantoch to zatiaľ nemožno vyvrátiť.

Existujú bezpečné varianty hliníka?

Sú aj formy hliníka, ktoré sa považujú za bezpečnejšie. Jedná sa o prírodný kamenec alebo Potassium Alum (síran draselno-hlinitý, kamenec draselný) či Ammonium Alum (síran amónno-hlinitý, kamenec amónny). Ide o soľný minerál, ktorý má väčšiu stabilitu a molekuly, ktoré tak nemajú šancu vstrebať sa do pokožky ani upchávať jej póry. Ďalej znižuje tvorbu baktérií a zabraňuje ich množeniu, napríklad v podpazuší.

Kamenec draselný sa vyskytuje v prírode a získava sa ťažbou, kým kamenec amónny vzniká priemyselne.

Obe tieto látky sú však rozpustné vo vode. A na základe informácií z predchádzajúcich odsekov je rozpustnosť argumentom, či je hliník vstrebateľný do pokožky.

V pôvodnej forme teda kamenec do pokožky neprenikne, ale po jeho navlhčení to už tvrdiť nemožno. Preto sa s podozrievavosťou pozeráme aj na tieto „bezpečnejšie“ varianty hliníka.

Ako Repekum hľadá ten najlepší deodorant bez hliníka?

Každý deodorant bez hliníka na našich stránkach prešiel dátovou analýzou zloženia, ktorá sleduje skóre zdravia a prírodnosť. Skóre zdravia reprezentuje mieru bezpečnosti produktu. Prírodnosť reprezentuje podiel čisto prírodných látok obsiahnutých v produkte. Jednotlivé produkty taktiež priebežne testujeme naším tímom expertov, čím vznikajú overené recenzie. V prípade, že produkt nebol zatiaľ recenzovaný, tak má hodnotenie 60% a je označený hviezdičkou.

To všetko dáme dohromady a na základe automatizovaného algoritmu vypočítame celkové skóre produktu, ktoré môžete nájsť u každého produktu. Takto hľadáme ten najlepší deodorant bez hliníka.