Antiseptická ústna voda

Zobrazený jediný výsledok

Ako funguje antiseptická ústna voda?
Antiseptická ústna voda má už podľa svojho názvu antiseptické zloženie. To znamená, že jej zložky vedia ničiť mikróby a baktérie a brániť ich množeniu (v závislosti od druhu použitých zložiek). Táto ústna voda pomáha obmedziť tvorbu zubného povlaku tak, že naruší bakteriálne osídlenie v ústach. Vďaka tomu sa na zuboch netvorí toľko zubného povlaku, ktorého nedokonalé odstránenie vedie časom k mineralizácii, tvorbe zubného kameňa a zubného kazu.

Na zápal ďasien zubní lekári často odporúčajú antiseptickú ústnu vodu s chlórhexidínom na krátkodobé používanie.
Kedy je vhodné antiseptickú ústnu vodu používať?
Antiseptická ústna voda sa vďaka svojim účinkom hodí v prípadoch, keď máte problémy so zlým dychom, ťažšie sa vám čistia zuby (napríklad kvôli strojčekom alebo krivo narasteným zubom) alebo chcete minimalizovať zubný povlak. Pri mechanickom čistení zubov sa totiž nie sme schopní dostať na úplne všetky miesta (ďasná, zle prístupné medzizubné priestory, celý jazyk), čo zvládne práve ústna voda.

Obzvlášť je vhodná v období, keď máte pred a po určitých lekárskych zákrokoch. Ústna dutina je kvôli zásahom citlivejšia a náchylnejšia k akémukoľvek narušeniu. Antiseptická ústna voda tak pomôže udržať zdravé prostredie. Tiež sa hodí na citlivé zuby a ďasná alebo keď musíte čakať na ošetrenie dlhšiu dobu a už pociťujete akékoľvek nepohodlie. Určite je ale dobré sa o výbere konkrétnej antiseptickej či antibakteriálnej ústnej vody poradiť aj so svojim zubárom alebo na pracovisku zubnej hygieny.
Ako antiseptickú ústnu vodu používať?
Ústna voda nemá slúžiť ako náhrada čistenia zubov, preto je aj tak potrebné pokračovať v pravidelnej ústnej hygiene. Pri používaní antiseptickej ústnej vody sa určite pozrite na pokyny konkrétneho výrobku, pretože sa môžu líšiť.

Všeobecne sa ale dá povedať, že je najlepšie používať antiseptickú ústnu vodu po vyčistení zubov a použití medzizubných pomôcok. Pokiaľ máte pastu s fluórom, je dobré chvíľu počkať (asi pol hodiny). Mohli by ste si totiž vytvorenú ochrannú vrstvu hneď spláchnuť.

Do čistého pohára si nalejte množstvo odporúčané výrobcom, najčastejšie ide o tri až päť lyžičiek. Koncentrovanú ústnu vodu narieďte do pohára s čistou vodou. Nalejte si všetku tekutinu do úst a snažte sa rôznym prevaľovaním dostať ústnu vodu na všetky miesta. Vyplachovať by ste mali po dobu 30 sekúnd. Snažte sa nič nespolknúť a vypľuť všetku ústnu vodu do umývadla. Obyčajnou vodou už potom ústa nevyplachujte.
Čo má antiseptická ústna voda obsahovať?
Aj keď ústnu vodu neprehĺtate, je v tesnom kontakte so sliznicami a jej obsah tak preniká do tela. Preto by ste jej zloženie nemali podceniť a zamerať sa na obsah šetrný k vašim ústam i celému telu.

Práve takú ohľaduplnú starostlivosť nájdete v účinných zložkách, ktoré majú prírodný pôvod. Pre antiseptickú ústnu vodu perfektne fungujú napríklad výťažky z mäty (má prirodzené protizápalové a antibakteriálne vlastnosti) alebo šalvie (vhodná pri zápaloch). S vírusmi a baktériami si vie poradiť aj echinacea, škorica čínska a černuška siata, ktorá má navyše hojivé vlastnosti. Pre svoje antiseptické účinky je výborný aj esenciálny olej z tea tree rovnako ako z levandule.

Keď už si vyberiete ústnu vodu s blahodarnými účinkami prírodných zložiek, je dobré si ustrážiť, či neobsahuje nadbytočnú chémiu. Obzvlášť je dobré sa vyhnúť parabénom, čo sú umelo vytvorené konzervačné látky. Môžu okrem iného nepriaznivo ovplyvňovať hormonálny systém a spôsobovať alergie. Dráždiť môžu aj sulfáty (nájdete ich najčastejšie pod označením SLS či SLES). Ak trpíte suchosťou v ústach, vaša antiseptická ústna voda by nemala obsahovať alkohol.
Podľa čoho si antiseptickú ústnu vodu vybrať?
Antiseptickú ústnu vodu by ste mali vyberať presne podľa toho, čo vás trápi alebo akému problému potrebujete predísť. Najlepšie po konzultácii so svojim zubným lekárom môžete zistiť, či si zaobstarať antibakteriálnu ústnu vodu alebo sa zamerať na antiseptickú. Rozhodovať sa môžete aj podľa chuti, ktorá by vám mala byť príjemná.

Kvôli chúlostivej oblasti ústnej dutiny odporúčame čo najšetrnejší obsah, ktorý zaistí účinné prírodné zložky. Zároveň si okrem prírodného zloženia všímajte aj to, či v nej nie sú nežiaduce látky. Medzi ne patria predovšetkým parabény a sulfáty.