Ako vybrať detský šampón?

Ako vybrať šampón pre deti?

Je skutočne potrebné kupovať vlastný detský šampón?

Ak chcete poznať odpovede na tieto otázky, ste na správnom mieste. Citlivá detská pokožka si zaslúži jemnú starostlivosť, ktorú zvládnete pomocou správneho šampónu. Vybrať tú správnu však nemusí byť jednoduché. Preto sme tu, aby sme vám pomohli vybrať tú najlepšiu pre vaše dieťa.

Potrebujú deti vlastný detský šampón?

Detská pokožka je niekoľkokrát tenšia ako pokožka dospelých, a preto si vyžaduje obzvlášť citlivý prístup. Rovnaké výrobky, ktoré používajú dospelí, teda nestačia pre deti. Naopak, môžu im ešte viac uškodiť a okrem podráždenia môžu viesť k nepríjemnej dermatitíde.  Okrem toho detská pokožka hlavy produkuje takmer šesťkrát menej kožného mazu ako pokožka dospelých, a preto potrebuje inú starostlivosť.

Šampóny pre dospelých často obsahujú syntetické vône, farbivá a konzervačné látky, na ktoré môžu byť deti citlivé. Okrem toho si deti nerady umývajú vlasy. Jedným z hlavných dôvodov je, že sa im do očí môže dostať voda a šampón a nevhodný šampón ich štípe.

Ako často by sa mal používať šampón pre deti?

Pri výbere šampónu môžete zvážiť aj veľkosť balenia, t. j. ako dlho vám detský šampón vydrží v domácnosti. Preto je dobré vedieť, ako často by si deti mali umývať vlasy. 

Pre novorodencov a batoľatá je to jednoduché, stačí umývať vlasy raz týždenne. Predškoláci si vystačia s umývaním každých 7-10 dní. Záleží však aj na tom, ako sa dieťa zašpiní alebo či športuje. V takom prípade je potrebné častejšie umývanie.

U detí pred pubertou by sa mala frekvencia umývania vlasov zvýšiť na 1-2 krát týždenne. Deti v puberte si musia umývať vlasy niekoľkokrát týždenne. Ide o všeobecné pravidlá pre všetky vekové kategórie a umývanie by sa malo prispôsobiť typu vlasov (menej často pre suchšie vlasy).

Ako si vybrať vhodný detský šampón?

Ak chcete vybrať najlepší šampón pre svoje dieťa, musíte poznať typ pokožky hlavy. Šampóny pre deti sú určené pre rôzne typy pokožky, aby uľahčili celkovú starostlivosť o vlasy. Zvlášť starostlivo si musíte vyberať v prípade suchej pokožky, ktorej šampón poskytne dostatočnú hydratáciu a starostlivosť.

Samozrejme, dôležitý je aj typ vlasov, hoci deti majú spravidla jemné vlasy. Preto je potrebné venovať pozornosť hlavne zloženiu. Nemal by obsahovať žiadne dráždivé zložky, ako sú alergény, parabény, sulfáty, a mal by byť bez parfumácie. Alkoholu by ste sa mali úplne vyhnúť. Ideálne je neutrálne alebo mierne kyslé pH.

Ako vybrať detský šampón?

Stačí obyčajný detský šampón alebo je lepší prírodný?

Detská pokožka hlavy je veľmi citlivá, a preto potrebuje tú najlepšiu starostlivosť. Aj prostredníctvom neho sa do tela dostáva množstvo látok, ktoré môžu ovplyvniť celý vývoj dieťaťa a jeho ďalšiu toleranciu voči kozmetickým výrobkom. Nehovoriac o tom, že zle zvolený šampón nie je dobrý ani pre vlasy dieťaťa. Nadmerné používanie chemikálií preto nie je vhodné pre deti.

Preto sú pre deti najlepšie prírodné šampóny.

Ako spoznáte prírodný šampón? V spoločnosti Repekum porovnávame množstvo čisto prírodných zložiek s celkovým zložením výrobku. Preto odporúčame šampóny pre deti, ktoré sú aspoň z 50 % prírodné. Táto hodnota je pre šampóny veľmi vysoká, takže sa vzťahuje len na malý počet najlepších výrobkov. Pre veľmi citlivú pokožku sú ideálne šampóny s viac ako 60 % prirodzenosti.

Ktoré detské šampóny odporúčame?

V našom článku sa dozviete, na čo sa pri výbere správnych šampónov pre deti zameriavame. Nezakladáme sa na reklame výrobcov, ale pozeráme sa na zloženie výrobkov. Tie potom vyberieme pomocou analýzy údajov o zložkách.

Detský šampón by nemal obsahovať silikóny, parabény, sulfáty a najmä alkohol. Nemali by sa používať ani parfumy. Zdravotné skóre by malo dosiahnuť maximálne 2 000 bodov. Šampóny s touto hodnotou sú šetrné aj k veľmi citlivej detskej pokožke, ktorej sa tak dostane tej najlepšej starostlivosti.

Vybrali sme aj tie šampóny, ktoré sú aspoň z 50 % prírodné. Deti sa tak nemusia stretávať s nadmerným množstvom chemikálií.

Aké detské šampóny odporúčame?

Potrebujete podporiť rast vlasov? Potom si určite prečítajte, ako si vybrať šampón na rast vlasov.

Štítok:
Posledná aktualizácia: 30.11.2021